‘Pikatel Airmax 101’ Kanal Ayarları Nasıl Yapılır

‘Pikatel Airmax 101’ Kanal Ayarları Nasıl Yapılır

‘Pikatel Airmax 101’ Kanal Ayarları Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Kablolu ağınızda herhangi bir sorun yaşamazken kablosuz ağınızda sürekli kopma sorunları ile karşılaşıyorsanız bunun modem kaynaklı bir çok sebebi olabilir. İlk olarak modem arkasında yer alan reset bölümüne bir iğne veya kürdan yardımı ile basılı tutarak, modem üzerinde yer alan adsl ışığının sönmesini bekleyelim. Söndükten sonra elinizi çekip ve tekrar bütün ışklarının normal bir şekilde yanmasını bekleyelim. Işıklar normal bir şekilde yandıktan sonra tekrar modeminizin kurulumunu gerçekleştirerek deneyebilirsiniz. (Modem kurulumunun nasıl yapıldığını öğrenmek için burayı tıklayınız). Sorununuz hala devam ediyorsa, modeminizde kablosuz ağ ayarlarından, kanal değişikliği gerçekleştirilebilir.

  • Bunun için modeme bağlı bilgisayarınızdan bir internet sayfası açıp, adres satırına ‘192.168.1.1’ yazdıktan sonra Enter‘a basalım.
  • Açılan pencerede ‘Kullanıcı adı’ bölümüne ‘admin’, ‘Şifre’ bölümüne ‘ttnet’ veya ‘password’ yazdıktan sonra ‘Tamam’ butonuna tıklayalım.

pikatel-airmax-101-kanal-ayarlari-01

  • Karşınıza, ‘Pikatel Airmax 101’ modem arayüz sayfası gelecektir.
  • Açılan sayfada sol tarafta yer alan menü listesinden ‘Wireless’ menüsüne tıklayalım.

pikatel-airmax-101-kanal-ayarlari-02

  • ‘Wireless’ menüsü altında açılan alt menülerden ‘Advanced’ menüsüne tıklayalım.
  • Açılan sayfada, modeminizin kablosuz ağ ayarlarını göreceksiniz. ‘Channel’ bölümü ‘Auto’ olarak ayarlanmış ise kopma ve hız sorunu yaşarsınız. ‘Channel’ ayarı, modeminizin kablosuz yayın frenkans ayarıdır. En iyi çekim gücü ve maksimum internet erişim hızı için bu ayarı ‘6’ veya ’11’ yapalım ve ‘Apply/Save’ butonuna basarak kaydedelim.

pikatel-airmax-101-kanal-ayarlari-03

  • İşlemler bu kadar. Kopma, çekim gücü ve hız sorunu yaşamadan, internetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.